Edukacja regionalna „Poznaj Bałuty”
Edukacja regionalna „Poznaj Bałuty” jest kompleksową ofertą edukacyjną, w którym głównym celem jest poszerzanie wiedzy o Łodzi, w szczególności dzielnicy Bałuty.
Projekt aktywizuje do poznawania historii, topografii i tradycji Bałut. Celem jest budowanie tożsamości – świadomości historycznej i poczucia jedności mieszkańców, rozwój kompetencji twórczych uczestników organizowanych zajęć a także integracja społeczna ludzi i bałuckich instytucji. Adresatami są dzieci, młodzież (głównie ze środowisk wykluczonych społecznie) oraz dorośli podopieczni Domów Pomocy Społecznej – mieszkańcy Bałut.
Projekt współrealizowany jest przez I Wydział Pracy Środowiskowej MOPS Łódź-Bałuty, BOK, drużyny harcerskie z Bałut, Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta, CZP nr 1, MBP Łódź-Bałuty, Bałuckie Rady Osiedli, Świetlice środowiskowe. Według realizatorów potrzeba realizacji projektu spowodowana jest niską oceną dzielnicy i mieszkających tu ludzi, niskim poziomem wiedzy o miejscu zamieszkania, dostrzegalnym praktycznie we wszystkich grupach społecznych dzielnicy, malejącą aktywnością i zaangażowaniem mieszkańców w życie społeczno-kulturalne dzielnicy, brak wsparcia edukacji regionalnej prowadzonej w szkołach, konsumpcjonizm i homogenizacja kultury miejskiej występujące jako zjawisko powszechne w wielkich aglomeracjach.
Określenie spodziewanych efektów: Wzmocnienie więzi społecznych mieszkańców dzielnicy. Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Bałut; Integracja instytucji działających na terenie dzielnicy. Upowszechnienie wiedzy historycznej i wiedzy o teraźniejszości Bałut; Doprowadzenie do pozytywnej zmiany w postrzeganiu Bałut; Uruchomienie myślenia o współodpowiedzialności za dzielnicę, tak wśród mieszkańców, jak i działających tu instytucji; Rozwój kreatywności opartej na wiedzy o miejscu zamieszkania; Wzrost wiedzy obywatelskiej na temat funkcjonowania instytucji pożytku publicznego, urzędów, bibliotek i domów kultury.
Turniej wiedzy o Bałutach
Turniej jest rywalizacją w przygodowej grze planszowej. Poruszamy się po mapie dzielnicy stanowiącej planszę gry 2m x 2m. W miejscach, do których trafiamy czekają na nas zadania: odpowiadamy na pytania z historii, wymyślamy bałuckie opowieści, tworzymy wierszyki i rysunki. Wygrana drużyna otrzymuje nagrodę. Uczestnicy otrzymują po 5 „Bałutek” (okazjonalne bałuckie pieniądze) do wykorzystania na zakupy w ramach gry terenowej na Starym Rynku. Turniej stanowi przygotowanie do gry miejskiej, która jest podsumowaniem całego cyklu i jest rozgrywany na terenie zainteresowanych szkół, świetlic , bibliotek, DPS-ów. Turniej jest poprzedzony cyklem pogadanek o Bałutach, które mają na celu zainteresowanie słuchaczy dziejami swojej małej ojczyzny.
Gra miejska i piknik na Starym Rynku
Biorą w niej udział grupy (klasy, zespoły, drużyny) uczestniczące w zajęciach. Podczas spaceru po dzielnicy Bałuty uczestnicy odwiedzają różne punkty (ciekawe miejsca) związane z historią, tradycją, architekturą dzielnicy, wykonują zadania i zbierają punkty „Bałutki”, za które podczas pikniku na Starym Rynku mogą zakupić nagrody i upominki.
Podczas pikniku zespoły mogą również zaprezentować się na estradzie, wziąć udział w grach, konkursach i działaniach plastycznych. Gra miejska i piknik na Starym Rynku, oprócz tego, że służą zapoznaniu z historią i tradycjami dzielnicy, to są również imprezą podsumowującą rok kulturalny, szkolny i inaugurują wakacje.
Wstęp na imprezę bezpłatny
Partnerzy projektu:
- I Wydział Pracy Środowiskowej MOPS Łódź-Bałuty,
- drużyny harcerskie z Bałut,
- Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta,
- CZP nr 1,
- MBP Łódź-Bałuty,
- Bałuckie Rady Osiedli,
- Świetlice środowiskowe,
- Stowarzyszenie Dobromir
![]() |
Jan GromskiKoordynator Bałucki Ośrodek Kultury RONDO, ul. Limanowskiego 166; |