Edukacja regionalna „Poznaj Bałuty”

 

Edukacja regionalna „Poznaj Bałuty” jest kompleksową ofertą edukacyjną, w którym głównym celem jest poszerzanie wiedzy o Łodzi, w szczególności dzielnicy Bałuty.

Projekt aktywizuje do poznawania historii, topografii i tradycji Bałut. Celem jest budowanie tożsamości – świadomości historycznej i poczucia jedności mieszkańców, rozwój kompetencji twórczych uczestników organizowanych zajęć a także integracja społeczna ludzi i bałuckich instytucji. Adresatami są dzieci, młodzież (głównie ze środowisk wykluczonych społecznie) oraz dorośli podopieczni Domów Pomocy Społecznej – mieszkańcy Bałut.

Projekt współrealizowany jest przez I Wydział Pracy Środowiskowej MOPS Łódź-Bałuty, BOK, drużyny harcerskie z Bałut, Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta, CZP nr 1, MBP Łódź-Bałuty, Bałuckie Rady Osiedli, Świetlice środowiskowe. Według realizatorów potrzeba realizacji projektu spowodowana jest niską oceną dzielnicy i mieszkających tu ludzi, niskim poziomem wiedzy o miejscu zamieszkania, dostrzegalnym praktycznie we wszystkich grupach społecznych dzielnicy, malejącą aktywnością i zaangażowaniem mieszkańców w życie społeczno-kulturalne dzielnicy, brak wsparcia edukacji regionalnej prowadzonej w szkołach, konsumpcjonizm i homogenizacja kultury miejskiej występujące jako zjawisko powszechne w wielkich aglomeracjach.

Określenie spodziewanych efektów: Wzmocnienie więzi społecznych mieszkańców dzielnicy. Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Bałut; Integracja instytucji działających na terenie dzielnicy. Upowszechnienie wiedzy historycznej i wiedzy o teraźniejszości Bałut; Doprowadzenie do pozytywnej zmiany w postrzeganiu Bałut; Uruchomienie myślenia o współodpowiedzialności za dzielnicę, tak wśród mieszkańców, jak i działających tu instytucji; Rozwój kreatywności opartej na wiedzy o miejscu zamieszkania; Wzrost wiedzy obywatelskiej na temat funkcjonowania instytucji pożytku publicznego, urzędów, bibliotek i domów kultury.

 

Turniej wiedzy o Bałutach

Turniej jest rywalizacją w przygodowej grze planszowej. Poruszamy się po mapie dzielnicy stanowiącej planszę gry 2m x 2m. W miejscach, do których trafiamy czekają na nas zadania: odpowiadamy na pytania z historii, wymyślamy bałuckie opowieści, tworzymy wierszyki i rysunki. Wygrana drużyna otrzymuje nagrodę. Uczestnicy otrzymują po 5 „Bałutek” (okazjonalne bałuckie pieniądze) do wykorzystania na zakupy w ramach gry terenowej na Starym Rynku. Turniej stanowi przygotowanie do gry miejskiej, która jest podsumowaniem całego cyklu i jest rozgrywany na terenie zainteresowanych szkół, świetlic , bibliotek, DPS-ów. Turniej jest poprzedzony cyklem pogadanek o Bałutach, które mają na celu zainteresowanie słuchaczy dziejami swojej małej ojczyzny.

 

Gra miejska i piknik na Starym Rynku

Biorą w niej udział grupy (klasy, zespoły, drużyny) uczestniczące w zajęciach. Podczas spaceru po dzielnicy Bałuty uczestnicy odwiedzają różne punkty (ciekawe miejsca) związane z historią, tradycją, architekturą dzielnicy, wykonują zadania i zbierają punkty „Bałutki”, za które podczas pikniku na Starym Rynku mogą zakupić nagrody i upominki.

Podczas pikniku zespoły mogą również zaprezentować się na estradzie, wziąć udział w grach, konkursach i działaniach plastycznych. Gra miejska i piknik na Starym Rynku, oprócz tego, że służą zapoznaniu z historią i tradycjami  dzielnicy, to są również imprezą podsumowującą rok kulturalny, szkolny i inaugurują wakacje.

Wstęp na imprezę   bezpłatny

 

Partnerzy projektu:

  • I Wydział Pracy Środowiskowej MOPS Łódź-Bałuty,
  • drużyny harcerskie z Bałut,
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta,
  • CZP nr 1,
  • MBP Łódź-Bałuty,
  • Bałuckie Rady Osiedli,
  • Świetlice środowiskowe,
  • Stowarzyszenie Dobromir

 

no Person picture 140x140

Jan Gromski

Koordynator

Bałucki Ośrodek Kultury RONDO, ul. Limanowskiego 166;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 42 653 36 45


telefon 100

zadzwoń do nas - 42 651 50 30

 e mail 100

oceń nas

mapa 100

przyjdź do nas

Łódź, ul. Limanowskiego 166

loading...
INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
osób, których dane przetwarzane będą przez MSK w Łodzi

uslugi rozne
mecenasi

uczestnicy odbiorcy

partnerzy rodo250

Regulamin uczestnictwa i odpłatności za udział w formach stałych w Miejskiej Strefie Kultury w Łodzi / Bałuty

 

Jeśli, w związku z planowanym udziałem w wydarzeniu, potrzebujesz dostosowania w postaci audiodeskryptora lub tłumacza prosimy o pilny kontakt: 

Miejska Strefa Kultury w Łodzi
Adres: ul. Krzemieniecka 2a
Kod: 94-030 Łódź

Telefon: 42 674 92 30
E-mail: sekretariat@msk.lodz.pl

Witryna internetowa:
http://miejskastrefakultury.pl/

lodz kreuje

logo lodz kreuje pion

Newsletter