Festiwal Kreatywności Młodych 2022
Festiwal Kreatywności Młodych jest wydarzeniem edukacyjno-animacyjnym stymulującym kreatywność i aktywizującym kulturalnie różne grupy wiekowe społeczności lokalnych młodych finalistów festiwali i konkursów z czterech obszarów (teatru, muzyki, tańca i plastyki). Głównym celem Festiwalu jest edukacja kulturalna (bezpośrednia młodych wykonawców oraz pośrednia realizowana przez nich w swoich środowiskach lokalnych).
FKM jest nowym spojrzeniem na rolę młodych w środowisku oraz rolę instruktorów i animatorów jako źródła energii i bodźca pobudzającego do kreatywnego zmieniania świata i otoczenia.
„Festiwal Kreatywności Młodych” - 43. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych
24-27.05.2022
43. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych „Dziatwa” jest jednym z elementów Festiwalu Kreatywności Młodych (FKM), który jest wydarzeniem edukacyjno-animacyjnym stymulującym kreatywność i aktywizującym kulturalnie różne grupy wiekowe młodych finalistów festiwali i konkursów z czterech obszarów (teatru, muzyki, tańca i plastyki). Projekt adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych zarówno z terenu Łodzi, województwa łódzkiego jak i z całej Polski, nauczycieli, instruktorów, edukatorów oraz mieszkańców naszego miasta.
„Dziatwa” to spotkanie młodych indywidualności, zderzenie młodych aktorów, wyzwolenie unikatowej energii wspólnego doznania ducha teatru. Tegoroczna „Dziatwa” wprowadzi uczestników do szerszego postrzegania świata sztuki – łączy aktorów, scenografów, reżyserów oraz nas jako organizatorów poprzez sieć Internetu. Stawia przed nami wszystkimi nowe wyzwania. W tym roku stawiamy na kreatywność w pełnym tego słowa znaczeniu.
W roku 2022 Dziatwa przebiegnie pod hasłem „Młodzi na scenie”. Chcemy zwrócić uwagę na młodego człowieka, dla którego działanie w teatrze pozwala wyrazić jego osobowość i talenty. Na warsztatach i w czasie dyskusji skupimy się na zagadnieniach pracy na scenie, doboru tekstów literackich, ale też środków wyrazu dostosowanych do oczekiwań i wyobraźni adeptów teatru. Jednak przede wszystkim Dziatwa to święto teatru dla przybyłych gości i okazja by skonfrontować swoją pracę z innymi grupami oraz z opiniami jury, a także wykazać swoją kreatywność podczas warsztatów.
Więcej informacji tutaj_
XIV edycja Wojewódzkiego Festiwalu Muzycznego Dzieci i Młodzieży „Pięciolinia Marzeń”
Festiwal adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat (odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: 7 – 10 lat, 11 – 13 lat, 14 – 16 lat i 17 – 19 lat).
Podstawowym celem Festiwalu jest stworzenie szansy dla uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży do zaprezentowania się przed publicznością oraz skonfrontowania swoich osiągnięć z rówieśnikami. Chcemy, aby Festiwal „Pięciolinia Marzeń” był dla występujących ciekawym przeżyciem, dającym wiele satysfakcji i radości. Dla instruktorów i nauczycieli uczestnictwo w tego typu konkursie może być ważnym etapem pracy, pomagającym rozwijać swój warsztat, wymieniać uwagi, zdobywać nowe doświadczenia.
Każdego roku w Festiwalu bierze udział około 100 wykonawców, mamy nadzieję, że również tym razem cieszyć się on będzie dużym zainteresowaniem. Jest to jedyny Festiwal w województwie łódzkim, na którym spotykają się śpiewający i muzykujący młodzi artyści wywodzący się z tak wielu środowisk i doskonalący swoje umiejętności w tak różnych placówkach.
Więcej informacji tutaj_
32. Wystawa Rysunku i Malarstwa „Mój Teatr” 2022
Termin: 27 V 2022
Opis:
„MÓJ TEATR” to przegląd prac malarskich i rysunkowych dzieci i młodzieży o charakterze konkursowym. 32 lata obecności Wystawy i Konkursu sprawiło, że „Mój Teatr” rozpoznawalny jest w całym kraju.
„Mój Teatr” towarzyszy w tym roku 43. Ogólnopolskiemu Festiwalowi Teatru Młodych „Dziatwa”. Każdą edycję „Mojego Teatru” poprzedzały warsztaty twórcze, które miały na celu zaktywizowanie do działalności plastycznej zarówno dzieci jak i ich opiekunów. Także w tym roku zapraszamy do wspólnych działań plastycznych inspirowanych wybranym tekstem literackim. Tematyką poruszaną podczas tegorocznych warsztatów jest rola światła, cienia, ruchu, barwy i kształtu w budowaniu przedstawienia teatralnego. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy instruktorów specjalizujących się w edukacji artystycznej dzieci i młodzieży oraz którzy pracują w obszarze sztuk wizualnych i performance.
Najistotniejsze dla nas jest zachęcanie uczestników do czytania, które w następstwie pozwoli stworzyć pracę plastyczną o wyjątkowym, osobistym charakterze. Włączyliśmy Konkurs do ogólnopolskiego festiwalu teatralnego, by zaprezentować prace szerszej widowni, ale przede wszystkim zaznaczyć związki plastyki i teatru.
Podsumowaniem każdego konkursu jest wernisaż Rysunku i Malarstwa „Mój Teatr”, podczas którego zostaną zaprezentowane zakwalifikowane prace. W trakcie otwarcia nastąpi wręczenie nagród wyróżnionym uczestnikom konkursu.
Więcej informacji tutaj_
XXXI Bałuckie Spotkania Recytatorów
Projekt realizowany jest w ramach Festiwalu Kreatywności Młodych (dofinansowany ze środków UMŁ)
Celem konkursu jest:
- kształtowanie postawy twórczej
- popularyzacja kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży
- rozwijanie i podniesienie poziomu umiejętności warsztatowych uczestników z zakresu recytacji
- inspirowanie do poszukiwań repertuarowych.
W tym roku chcemy zaproponować Nauczycielom i młodzieży wyjątkowo atrakcyjne, darmowe warsztaty z zakresu interpretacji tekstu rozwijające umiejętności i narzędzia do mierzenia się z jakością recytacji i prezentacji scenicznej. Będziemy poruszać zagadnienia związane z warsztatem aktorskim, prawdą przekazu czy koniecznością zmiany intencji i atmosfery w tekście.
Więcej informacji tutaj_
Patronaty